Işık Sigorta İnternet Şubesi Bilgi Toplumu Hizmetleri
ANLASMALI SERVİSLERİMİZ
Anlaşmalı Cam Servislerimiz
EKSPER SORGULAMA
HASAR BİLGİLERİ
POLİÇE SORGULAMA
ACENTE SORGULAMA
ACENTE SORGULAMA

Zorunlu Deprem Sigortası Hasarlarında

Evleri depremden hasar gören ve Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi bulunan sigortalıların, zararlarının en kısa zamanda giderilebilmesi için aşağıda belirtilen yerlerden birine başvurmaları gerekmektedir:

• DASK Çağrı Merkezi
• DASK'ın İnternet sitesi
• Zorunlu Deprem Sigortası poliçesini DASK adına düzenleyen sigorta şirketi ve acentesi.

Hasar tespit işlemleri, DASK adına görevlendirilen bağımsız hasar tespit görevlilerince yerine getirilmektedir. Bu tespitlerin sonucunda belirlenen tazminat ödemeleri de doğrudan DASK tarafından yapılmaktadır

Sigorta tazminatının hesabında, rizikonun gerçekleştiği yer ve tarihte, binanın piyasa rayiçlerine göre bulunan yeni inşa bedeli esas alınır. Ancak sigorta tazminatı, hiç bir durumda sigorta bedelinden fazla olamaz. Her bir hasarda, sigorta bedelinin %2'si oranında tenzili muafiyet uygulanır. DASK, hasarın bu şekilde bulunan muafiyet miktarını aşan kısmından sorumludur.

Mevcut uygulamada, doğrudan ya da yetkili sigorta şirketleri aracılığıyla alınan hasar ihbarları, DASK tarafından değerlendirilerek hasar dosyaları açılmakta ve hasar eksperleri görevlendirilmektedir. Hasar tespit işleminin kesinleşmesinden sonra, hazırlanan ibranameler hasarın olduğu yerleşim bölgesindeki banka şubelerine gönderilmekte ve tazminat ödemeleri, bu şubeler kanalıyla poliçe ve seri numaraları kontrol edilerek hak sahibine yapılmaktadır.

Tazminat ödemeleri, mümkün olan en kısa sürede ve ortalama olarak bir ay içinde yapılmakta olup hasar tespit işlemlerinin herhangi bir teknik nedenle uzaması durumunda ise hasar gören sigortalılara avans ödemesi yapılmaktadır. 

AnasayfaAcentelerimizBağlantılarSite Haritasıİletişim | Yasal Uyarı